Počeo je projekat za prevenciju od poplava
URBAN PREX je prvi korak u rešavanju problema poplava u urbanim sredinama
Projekat URBAN – PREX je zajednički projekat Mađarske i Srbije koji ima za cilj unapređenje načina na koji se reaguje na poplave. Projekat je sufinansiran od strane Evropske unije preko Interreg IPA-CBC Mađarska-Srbija.
Prirodno-matematički fakultet je 12.12.2017. godine organizovao konferenciju u kongresnom centru Master Novosadskog sajma i time zvanično započeo realizaciju ovog projekta. Na konferenciji su govorili dr Stevan Savić, rukovodilac projekta, dr Milica Pavkov Hrvojević, dekan Prirodno matematičkog fakulteta, dr Tamás Gál i András Zénó Gyöngyösi, profesori Univerziteta u Segedinu i Dragan Milošević, saradnik na projektu.
Usled klimatskih promena poslednjih godina smo svedoci obilnih padavina i pljuskova koji brzo i lako dovode do poplava u urbanim sredinama. Postojeća infrastruktura ne može na pravi način da primi ove nepogode i dolazi do brojnih problema, koji imaju materijalne, ali često i zdravstvene posledice. Motivisani ovim stanjem stučnjaci iz Vojvodine i južnog dela Mađarske su se udružili u zajedničkom prolanaženju rešenja i načina na koji bi ovakve situacije u budućnosti mogle da se izbegnu. Projekat URBAN – PREX je rezultat te zajedničke saradnje i rada.
U urbanim sredinama, konkretno gradovima Novom Sadu i Segedinu zajedničkim radom sa gradskim institucijama nadležnim za taj problem biće detektovana najugroženija područja koja će potom biti i zaštićena. Pored toga u planu je i kreiranje posebne aplikacije koja bi u realnom vremenu izveštavala o opasnostima od poplava i pružila mogućnost blagovremene rekcije.
Dr Stevan Savić, rukovodilac Urban Prex projekta objašnjava na koji način će se realizovati projekat i koji su osnovni koraci u tome.
“Što se tiče konkretnih aktivnosti i ciljeva nakon konferencije kreće realizacija projekta biće postavljene dve mreže padavinskih stanica, u urbanim sredinama u Novom Sadu i Segedinu, kao i monitoring. Uz to će se razviti i model koji će vršiti prognozu od 24 do 48 sati o mogućim padavinama koje mogu da se pojave i samim tim da izazovu poplave na određenim prostorima. Zajedno sa kolegama sa Fakulteta tehničkih nauka, koji su partneri u ovom projektu, ćemo uraditi određene kalkulacije. Recimo, koliko treba kiše da padne u određenom vremenskom periodu da bismo došli do tog kritičnog nivoa. Na osnovu toga ćemo dalje da pružamo informacije i dajemo upozorenja.“
Značaj pokretanja URBAN – PREX projekta svakako će vremenom biti sve očigledniji, a rukovodioci projekta se nadaju da će u naredne dve godine moći da se vide konkretni rezultati. Prognoza padavina će uvek bizi vidljiva na portalu projekta, društvenim mrežama i preko aplikacije i na taj način dostupna kako medijima, tako i stanovništvu Vojvodine i Mađarske.