Skip to content
Zelena lista Srbije
  • O Zelenoj listi Srbije
  • Početna
  • Članice
  • Vesti
  • Dokumenti
  • Projekti
  • Nabavke
  • Kontakt
Vesti

Analiza zastupljenosti sadržaja iz oblasti cirkularne ekonomije u obrazovnim…

  • 28. decembra 2022.28. decembra 2022.
  • by admin

Projekat „Oplaneti se: Zeleni karavan se nastavlja” Saveza ekoloških udruženja „Zelena lista Srbije” realizovan je u okviru programa EKO-SISTEM i bio je svojevrstan nastavak prošlogodišnjeg projekta „Oplaneti se: Zeleni karavan”. Program EKO-SISTEM nastao je s ciljem da podrži reforme u zaštiti životne sredine u Republici Srbiji aktivnijim uključivanjem organizacija civilnog društva (OCD) i drugih aktera u društvu u sprovođenju pravnih tekovina Evropske unije (EU). Program sprovode Mladi istraživači Srbije u periodu od 2020. do 2022. godine, a podržava Švedska. Partneri na projektu Saveza ekoloških udruženja „Zelena lista Srbije” su Društvo mladih istraživača iz Bora, Village iz Bora, Moravski orašak iz Trstenika i Eko klub Zeleni putokazi iz Raške.

U cilju unapredjenja znanja i motivacije mladih za učešće u programima  zaštite životne sredine, jedna od aktivnosti je bila i Istraživanje zastupljenosti sadržaja i aktivnosti iz oblasti cirkularne ekonomije obrazovnim institucijama. Za potrebe realizacije istraživanja, a u skladu sa pravilima Konkursa i programa projekta u okviru kojeg se ono realizuje komisija Zelene liste Srbije odabrala je Trening centar “KOCEVSKI” iz Novog Sada.

Definisane su faze u planiranju i realizaciji istraživanja i u okviru pojedinih faza urađeni određeni poslovi i zadaci.

1. FAZA: Izrada Plana istraživanja i potpisivanje ugovora

2. FAZA: Postavljanje teorijskih osnova za istraživanje;

2.1.Analiza stručne literature o cirkularnoj ekonomiji;
2.2.Analiza zakonskih propisa u Srbiji i Evropi koji se bave pitanjima cirkularne ekonomije;
2.3.Analiza zakonskih propisa u oblasti obrazovanja, od predškolskog do srednjoškolskog i univerzitetskog;
2.4.Pregled relevantnih istraživanja koja impliciraju primenu istih ili sličnih ciljeva istraživanja u periodu od 2018. do danas u Srbiji.

3. FAZA: Izrada metodologije istraživanja

3.1. Predmet istraživanja
3.2. Problem istraživanja
3.3. Cilj i zadaci istraživanja
3.4. Hipoteze istraživanja
3.5. Varijable istraživanja
3.6. Uzorak istraživanja
3.7. Metode, tehnike i instrumenti istraživanja
3.8. Obrada podataka
3.9. Organizacija i tok istraživanja

4. FAZA: Realizacija istraživanja o zastupljenosti sadržaja i aktivnosti iz oblasti cirkularne ekonomije u obrazovnim institucijama.

Veliku podršku istraživanju prepoznali smo u novim programima rada u obrazovanju i to:

1) Osnove programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja – Godine uzleta, koje se sukcesivno primenjuju u Srbiji u period od 2018. sve do danas uz dosadašnje uključenje od oko 60% PU.

2) Programi nastave i učenja za osam razreda OŠ koji su usmereni na ishode i proces učenja i razvoj kompetencija učenika-ca, među kojima i kompetencije za odgovoran odnos prema prirodi i odgovoran odnos prema zdravlju, kao i posebno važna kompetencija za razvoj preduzimljivosti i preduzetništvu.

3) Programi nastave i učenja u srednjim školama, posebno u srednjim stručnim školama u kojima je zastupljeno i dualno obrazovanje.

Osim navedenog, podršku u ostvarivanju ciljeva istraživanja prepoznajemo i u značajnoj orijentaciji škola za razvoj učeničkog zadrugarstva, kao i projektnim aktivnostima, kako domaćih tako i evropskih.

5. FAZA: Komparativna analiza ostvarenih rezultata; Za potrebe analize rezultata koristiće se standardni statistički postupci i grafički prikaz rezultata. Biće istaknuti ajtemi najniže i najviše frekvence, kao i dato objašnjenje za uočene pojavnosti.

Posebna pažnja u analizi rezultata biće posvećena ukrštanju podataka i to na nivou:

1) Uporedni podaci po oblastima između rezultata dobijenih od vaspitača – nastavnika u OŠ – nastavnika u SŠ – profesora na VSSS fakultetima
2) Uporedni podaci po oblastima između rezultata dobijenih od učenika i studenata
3) Uporedni podaci po oblastima između rezultata dobijenih od ispitanika za sva četiri nivoa obrazovanja i to:
– nastavni kadar i nastavni programi
– učenici, student nastavni program.

6. FAZA: Prezentacija rezultata

U ovoj fazi posebno će se pažnja usmeriti na prezentovaju svih faza istraivanja, ali naročito na segment izvođenjaz aključaka istraživanja i to u odnosuna:

– POZNAVANJE ELEMENATA CIRKULARNE EKONOMIJE NA SVA TRI NIVOA OBRAZOVANJA
– PRISUTNOST AKTIVNOSTI U USTANOVAMA OBRAZOVANJA U VEZI SA CIRKULARNOM EKONOMIJOM
– PREPOZNAVANJA VEZE IZMEĐU RAZVOJA PREDUZETNIŠTVA I CIRKULARNE EKONOMIJE USTANOVAMA OBRAZOVANJA

7. FAZA: Pisanje izveštaja o realizovanom istraživanju

Smatramo da ćemo ovim istraživanjem dati doprinos na boljem sagledavanju trenutnog stanja u vezi sa cirkularnom ekonomijom u oblasti obrazovanja, te time omogućiti dalje aktivnosti prema Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kako bi se ovaj značajan segment za održivo i zeleno obrazovanje ukomponovalo u programske aktivnosti obrazovnih institucija.

Zadatak izvršioca, TC “KOCEVKSI” bio je da organizuje SERVEJ istraživanje kao najprimereniji pristup istraživanju imajući u vidu da se radi o analizi naučne literature, zakonskih propisa i/ili školske dokumentacije i ispitivanju prakse kroz ispitivanje stavova radi utvrđivanja korelacionih odnosa između naučne teorije, zakonske regulative, obrazovno-vaspitne prakse, realizatora iste, kao i učesnika u obrazovno-vaspitnom procesu.

Servej je istraživački metod koji se koristi za ispitivanje nekog problema iz vaspitno-obrazovne prakse. Služi za ispitivanje stavova, verovanja, mišljenja, može biti veoma koristan i za ispitivanje informisanosti. Nakon definisanja onoga što posmatramo i šta želimo da ispitamo, istražimo, pristupa se pravljenju plana istraživanja, odnosno idejnom projektu.

KOMPLETNU ANALIZU I PREZENTACIJU MOŽETE PREUZETI NA OVIM LINKOVIMA:

ANALIZA

PREZENTACIJA

 

Program EKO-SISTEM podrška reformama u životnoj sredini

Program EKO-SISTEM nastao je s ciljem da podrži reforme u zaštiti životne sredine u Republici Srbiji aktivnijim uključivanjem organizacija civilnog društva (OCD) i drugih aktera u društvu u sprovođenju pravnih tekovina Evropske unije (EU). Program sprovode Mladi istraživači Srbije u periodu od 2020. do 2022. godine, a podržava Švedska.

Kroz realizaciju programskih akivnosti, Mladi istraživači Srbije nastoje da ubrzaju promene u sektoru zaštite životne sredine u Srbiji kroz jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva i njihovo umrežavanje. Istovremeno, program se fokusira na pokretanje neophodnih promena u stavovima ka zaštiti životne sredine i praksama građana, lokalnih vlasti i državnih institucija.

Podelite ovu vest:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
Finiš projekta „Oplaneti se! Zeleni karavan se nastavlja”
admin

Related articles

Finiš projekta „Oplaneti se! Zeleni…
Obnovljivi izvori energije – energija…
Zelena lista Srbije održala konferenciju…
SAOPŠTENJE ZA MEDIJE SAVEZA EKOLOŠKIH…
„Oplaneti se! Zeleni karavan se…
Obnovljivi izvori energije – biomasa…
Ankete o zastupljenosti sadržaja i…
„Oplaneti se! Zeleni karavan se…
Održivost energetskog sektora i zaštita…
Oplanetili smo se u Boru

Linkovi

  • O Zelenoj listi Srbije
  • Početna
  • Članice
  • Vesti
  • Dokumenti
  • Projekti
  • Nabavke
  • Kontakt

kontakt

Poštanski fah 68
36350 Raška


zelenalistasrbije@gmail.com

www.oplanetise.com

© 2016 ZELENA LISTA SRBIJE. SVA PRAVA ZADRŽANA